مخصوص بغداد سیاسی بیانیه وزیر امور خارجه

مخصوص: بغداد سیاسی بیانیه وزیر امور خارجه وزارت امور خارجه گروه تروریستی داعش بین الملل عراق

گت بلاگز فرهنگی هنری بررسی خطبه پیامبر اکرم‌(ص) در ورود به ماه مبارک رمضان

نبی مکرم اسلام‌(ص) می‌فرمایند:«هر سال بهشت را با روزه زینت می‌کنند و آن زمانی است که وارد شهرالرمضان می‌شویم»

بررسی خطبه پیامبر اکرم‌(ص) در ورود به ماه مبارک رمضان

حجت الاسلام مهدی شهرباف،کارشناس مذهبی در گفتگو با خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ در خصوص خطبه پیامبر اکرم (ص) در ورود به ماه مبارک رمضان گفت: وجود مقدس پیامبر اکرم (ص) قبل از ورود به ماه مبارک رمضان مردم را در مسجد جمع و در باب این ماه شروع به ایراد سخن می کردند، تا مردم را جهت ورود به ماه رمضان آگاهی دهند؛ به این اعتبار که انسان جهت ورود به هر اتفاقی باید از آن مسئله آشنایی داشته باشند، بدون آشنایی از هر مؤلفه ای ورود درستی به آن ماه تعبیر نمی شود، لذا پیامبر اکرم (ص) اول فضائل و خصوصیت ماه رمضان را جهت مردم بیان کردند، تا جامعه با آگاهی بیشتری نسبت به ماه مبارک در آن وارد شوند.

عبارات مهم : اعتبار

وی در ادامه بیان کرد: روایات متعددی در خصوص خطبه پیامبر (ص) آمده هست؛ که گفته می شود؛ این خطبه در سال های متعدد و یا حتی با الفاظ متفاوت بیان شده است هست. در یکی از روایات پیغمبر اسلام (ص) می فرمایند: «هر سال بهشت را با روزه زینت می کنند و آن زمانی است که وارد شهرالرمضان می شویم»، البته بعد از زینت بهشت خدای متعال به ملائکه ندایی می دهد، که یکی از آن ها، دستور خداوند به فرشتگان جهت باز کردن درب های بهشت و بسته شدن درب های جهنم است که علت این فرمان به اعتبار این است که موقعیت بهشتی شدن و رحمت الهی در ماه رمضان فراهم است.
این کارشناس مذهبی با بیان روایت های متفاوت از رحمت الهی در ماه مبارک رمضان در خصوص افرادی که در این ماه مورد بخشش خداوند قرار نمی گیرند، اظهار داشت: افرادی مانند دائم الخمرها، عاق الوالدین، قاطع الرحم (کسانی که قطع صله ارحام با خانواده خویش کرده اند) و در نهایت کسی که کینه دیگران را به دل داشته باشد، در شب های قدر و ماه مبارک رمضان مورد بخشش خداوند قرار نمی گیرند.

حجت اسلام شهرباف اطراف دیگر خصوصیات ماه مبارک رمضان توضیح داد: خداوند متعال در این ماه پربرکت جبرئیل را جهت به غل و زنجیر کشیدن شیاطین به زمین می فرستد. البته شیاطین به غیر از ماه رمضان در مواقعی مانند زمانی که انسان آیات نورانی قرآن کریم و آیه الکرسی را می خواند قدرت نزدیک شدن به انسان را ندارند.

وی در خصوص تفاوت و حد ورود هوای نفس و شیطان به زندگی بندگان اظهار داشت: شیطان فقط قدرت وسوسه کردن انسان را دارد و این هوای نفس است که قدرت اجرایی دارد. در روایتی ولی صادق (ع) می فرمایند: «هیچ مومنی نیست، جز اینکه در قلب او دو گوش باشد، یک گوش را ملائکه در آن نجوا می کنند و در دیگری شیاطین می خوانند.» به همین اعتبار است که شیاطین در ماه مبارک رمضان به دستور پرورگار در غل و زنجیر هستند.

حجت الاسلام شهرباف در باره افضل اعمال ماه مبارک رمضان خاطرنشان کرد: در باب اعمال ماه مبارک رمضان امام رضا (ع) می فرمایند:«کسی که در این ماه یک صفحه قرآن بخواند، مانند این است که در ماه های دیگر یک ختم قرآن داشته است.»؛ لذا از کسانی که سواد قرآنی و یا موقعیتی جهت ختم قرآن ندارند درخواست می کنیم، یکی از آیات نورانی قرآن را مانند سوره «حمد» و یا «توحید» در ماه رمضان مدام تکرار کنند؛ لیکن این تکرار معادل ختم کل قرآن هست. در روایتی از امیرالمونین (ع) در خطاب به رسول اکرم (ص) آمده است: پیامبر اکرم (ص) می فرمایند:«برترین اعمال در ماه مبارک رمضان، پرهیز از گناهان است.»

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: اعتبار | خداوند | پیامبر | ماه رمضان | رمضان 96 | خطبه پیامبر اکرم | رمضان | فضیلت رمضان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog